Czyszczenie tapicerki samochodowej – czy warto?

Wnętrze samochodu jest stale narażone na zabrudzenia. Spożywanie posiłków w aucie, przewożenie psa i inne czynniki, sprawiają, że często tapicerka pokryta jest licznymi plamami. Warto regularnie dbać o jej czystość, tak, aby uniknąć nadmiernego zabrudzenia i wtarcia się plan zbyt głęboko, już na stałe. Tapicerkę można z powodzeniem czyścić samemu. Na rynku istnieje wiele preparatów przeznaczonych do tego celu. Jednym z nich jest K2 Tapis.

Odkurzanie

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać zabierając się za czyszczenie jest odkurzanie tapicerki. Zawsze pokryta jest ona grubą warstwą kurzu, niekiedy ziarnami piasku i okruszkami jedzenia. Odkurzenie tapicerki przygotuje ją pod przeprowadzenie profesjonalnego czyszczenia i usunie pierwszą warstwę zanieczyszczeń. Idealnie jest, kiedy dysponujemy tzw. odkurzaczem piorącym. W takiej sytuacji, za jednym razem dokonamy zarówno odkurzania, jak i prania. Odkurzacz taki wyrzuca bowiem na czyszczoną powierzchnię wodę ze specjalnym detergentem, jakim może być K2 Tapis i rozpuszcza cząsteczki brudu, odrywając je od tapicerki, po czym zasysa wodę wraz z zanieczyszczeniami do specjalnego pojemnika. W przypadku, kiedy dysponujemy jedynie zwykłym odkurzaczem, pranie możemy wykonać ręcznie lub skorzystać z warsztatu samochodowego, w którym dokonuje się specjalistycznego czyszczenia tapicerki przy pomocy takich urządzeń.

Pranie

Ręczne pranie można wykonać wykorzystując specjalną piankę czyszczącą K2 Tapis. Jest ona w pełni bezpieczna dla materiału, więc nie należy się obawiać o ewentualne uszkodzenia. Usuwa ona zarówno tłuste plamy, jak i zaschnięte, zdecydowanie trudniejsze do zlikwidowania. Dużą zaletą preparatu jest niepozostawianie zacieków, ani białych plam. Dodatkowo, K2 Tapis usuwa nieprzyjemne zapachy, odświeżając tym samym wnętrze. Czyszczenia najlepiej dokonywać przy użyciu gąbki.

Na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze jest uwzględnienie procesu schnięcia wyczyszczonej tapicerki. W tym celu należy przygotować miejsce, w którym nie będzie panowała wilgoć, ani też niska temperatura. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy mróz może powodować zamarzanie drobinek wody. Wilgoć z kolei może przyczyniać się do powstania pleśni. Warto czyścić całą tapicerkę. Nie należy ograniczać się do prania punktowego i usuwania jedynie wyraźnie widocznych plam. Spowoduje to duże różnice w barwie tapicerki. Czyszczone miejsca nabiorą bowiem świeżości, staną się ożywione i bardziej jasne. Kiedy plamy są wyjątkowo trudne do usunięcia, można dodatkowo posiłkować się płynami ekstrakcyjnymi, np. benzyną. Należy to jednak robić delikatnie i z wyczuciem.