Jak oklejać samochód

Jak oklejać samochód? Oto kilka cennych porad!

Oklejanie samochodu folią wymaga odpowiednio wprawnej ręki i dużego doświadczenia. I choć większość posiadaczy samochodów powierza w tym celu swój samochód profesjonalistom, są również i tacy, którzy robią to na własną rękę.

Dlaczego warto oklejać auto?

Korzyści, wynikających z oklejenia samochodu, jest co najmniej kilka. Są to między innymi:

  • oryginalny i stylowy wygląd,
  • zwiększona trwałość lakieru,
  • ochrona przed promieniowaniem UV.

Od czego zacząć?

Oklejanie samochodu rozpoczynamy od przygotowania jego powierzchni. Karoseria musi być przede wszystkim oczyszczona i odtłuszczona. W tym celu należy stosować jedynie zwykłe, tradycyjne detergenty. Złym pomysłem jest używanie zaawansowanych środków, tworzących dodatkowe, ochronne powłoki (metoda nanotechnologii). Na dzień przed nałożeniem folii do oklejania samochodu, karoseria powinna być dokładnie umyta w myjni mechanicznej. Po dokładnym osuszeniu powierzchni i wymontowaniu wszystkich zewnętrznych elementów, można przystępować do nakładania folii.

Jak nałożyć folię?

Proces nakładania folii do oklejania samochodu, powinno się rozpocząć od przygotowania następujących narzędzi:

  • nożyczek i nożyków (do cięcia folii),
  • rakli z powierzchnią filcową,
  • opalarki,
  • rękawiczek,
  • taśmy klejącej,
  • bawełnianej ścierki.

Podczas nakładania folii koniecznie należy utrzymać odpowiednią temperaturę karoserii (około 20 – 25 stopni). Następnie przykłada się fragment folii do wybranego elementu powierzchni auta, zwracając uwagę na to, by był on nieco większy niż oklejana powierzchnia.

Folia do oklejania samochodu ma specjalną, kilkuwarstwową strukturę. Ściągamy więc spodnią, ochronną warstwę a następnie naklejamy ją na karoserię, wykorzystując raklę. W miejscach silnie zniekształconych (np. krawędzie) stosujemy opalarkę w celu podgrzania struktury laminatu. Dzięki temu doskonale nałoży się on na wybraną powierzchnię. Ewentualne, odstające krawędzie, odcinamy za pomocą nożyka lub nożyczek.

Nałożyliśmy i… co dalej?

Gdy okleina samochodowa zostanie nałożona na karoserię, pozostawiamy samochód na 24 godziny w tym samym pomieszczeniu, przy zachowaniu stałej temperatury, w której była ona nakładana. Dopiero po upływie około trzech tygodni można na powierzchnię folii stosować specjalne środki nabłyszczające.

Jak myć oklejony pojazd?

Podczas mycia pojazdu nie można korzystać z myjni mechanicznych, gdyż włosie szczotek może doprowadzić do uszkodzenia a nawet zerwania folii. Dobrym pomysłem jest stosowanie metody bezdotykowej. Stosowane środki czyszczące powinny być delikatne.

Podsumowując, nakładanie folii samochodowej wymaga nie tylko znajomości metodyki jej stosowania, ale przede wszystkim odpowiednich zdolności manualnych.