jak przechowywać rower

Jak przechowywać rowery? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Mieszkanie w bloku i zbliżający się nieubłaganie koniec sezonu rowerowego. Wtedy pojawia się pytanie – co począć z rowerem, który do tej pory trzymaliśmy na balkonie. Jak przechować go, aby się nie zniszczył i mógł służyć nam w kolejnych latach.

Nawet posiadacze domów, mający do dyspozycji piwnice, garaże czy schowki, nie powinni polegać na nich w tej kwestii. Jeśli są to pomieszczenia zawilgotniałe, lub jeśli temperatura w nich, spada w zimie poniżej zera, woda, która zamieni się w lód, może rozsadzić delikatne elementy naszego roweru. Mieszkańcy bloków są w jeszcze trudniejszej sytuacji, gdyż czasem nie posiadają nawet balkonów. Najlepszym rozwiązaniem będzie w takim wypadku skorzystanie z przechowalni rowerów, czyli tzw. self storage lub wieszaka na ścianie.

Tego nie róbmy

 1. Przechowywanie na klatkach schodowych, wspólnych piwnicach czy niskich balkonach. Takie miejsca są szczególnie narażone na kradzieże. Nawet jeśli piwnica jest zamykana, to o wiele łatwiej sforsować ją złodziejowi, niż drzwi mieszkania.
 2. Pozostawienie roweru w wilgotnym miejscu (balkon, piwnica).
  O wiele szybciej, na ramie i innych elementach, zacznie pojawiać się rdza, poszczególne elementy zniszczą się i może nawet pojawić się grzyb, np. na siedzonku. Przechowywanie roweru w specjalnym pokrowcu, nie zmieni faktu, że będzie zbierała się w nim wilgoć.

Pomysły na przechowywanie

Wieszak na ścianie

Możemy zainstalować go na ścianie, lub w tych bardzo małych pomieszczeniach, również na suficie. Pionowo, poziomo, za koła czy za ramę, nic nas nie ogranicza. Pamiętajmy jednak o tym, aby zabezpieczyć ścianę oraz podłogę przed zabrudzeniami. Najlepiej wybrać zmywalną farbę lub tapetę, albo zasłonić to miejsce pokryciem z pleksi.

Składak

Po złożeniu jest na tyle lekki i mały, że śmiało możemy wnosić go po schodach i przechowywać pod biurkiem czy za szafą.

Przechowalnia rowerów

Istnieje wiele przechowalni typu self storage, m.in. w Krakowie. Jest tam czysto, a co ważniejsze sucho i temperatura utrzymywana jest na stałym poziomie. Dzięki temu mamy pewność, że rower nie zniszczy się do następnego sezonu i będzie nam służył o wiele dłużej niż przechowywany na balkonie. W wielu takich miejscach, ceny dobierane są do indywidualnych potrzeb, więc ostatecznie otrzymujemy rozsądną ofertę.

Jak przygotować rower do schowania

Nieważne, czy decydujemy się przechowywać go w mieszkaniu, piwnicy czy w schowku. Rower powinien zostać odpowiednio przygotowany, na parę miesięcy kiedy będzie stał nieużywany, aby na wiosnę wszystkie jego części poprawnie działały.

 1. Najważniejsze jest generalne umycie wszystkich części roweru, z zalegającego kurzu i błota.
 2. Zdjęcie łańcucha, namoczenie w nafcie lub innym tego typu produkcie i dokładne wyczyszczenie, a następnie wytarcie.
 3. Nasmarowanie ruchomych części, oliwką do tego przeznaczoną.
 4. Skontrolowanie i dostrojenie przerzutek.
 5. Wyregulowanie hamulców.
 6. Sprawdzenie ciśnienia w oponach oraz ich stanu ogólnego.
  Tak przygotowany rower, pozostanie w o wiele lepszym stanie na dłużej i po wyciągnięciu, będzie gotowy do jazdy.

Szukasz miejsca na przechowanie swojego roweru? Sprawdź Przechowalnia rzeczy Kraków – Schowaj.pl!