Jakie gąbki polerskie wybrać – wskazówki

Gąbka polerska nie wyróżnia się skomplikowaną budową, jednak może zdziałać cuda, jeśli chodzi o wygląd wizualny naszego samochodu. Dzięki niej karoseria samochodu może nabrać intensywnego blasku. Warto dodać, że gąbki polerskie występują w wielu różnych formach. Ważne jest, aby wybrać taką gąbkę, która będzie dopasowana do naszych potrzeb.

Jak działają gąbki polerskie?

Zadaniem gąbki polerskiej jest przywrócenie świetnego wyglądu naszego pojazdu. Oczywiście należy stosować ją w połączeniu ze specjalną pastą polerską. Polerowanie polega na usuwaniu wierzchniej powłoki lakieru, a tym samym na niwelowaniu drobnych rys i niedoskonałości. Im twardsza polerka, tym silniej ściera lakier. Wyjątkiem są futra polerskie, które z pozoru są miękkie, jednak stosuje się je podczas najbardziej agresywnego polerowania. Pamiętajmy, że tak opracowana karoseria wymaga dalszego wykończenia.

Rodzaje gąbek polerskich

Do najpopularniejszych gąbek polerskich należą te wykonane z pianki poliuretanowej. Różnią się one między sobą m.in. średnicą, kształtem, kolorem, wytrzymałością, twardością, czy też przepustowością powietrza.

Najczęściej gąbki wybierane są ze względu na kolor. Dostępne są produkty białe, pomarańczowe, niebieskie, czarne, żółte, czy też czerwone. Jak wybrać właściwą?

  • Gąbki polerskie białe wyróżniają się relatywnie wysoką twardością. Idealnie sprawdzają się podczas stosowania agresywnych produktów polerskich.
  • Gąbki polerskie pomarańczowe to produkty o średnim poziomie twardości. Zwykle stosowane są do wykończenia powierzchni, która przeszła agresywne polerowanie.
  • Gąbki polerskie niebieskie odznaczają się agresywnym działaniem i powinny być stosowane z silnymi produktami polerskimi. Ich wadą jest dość szybkie zużycie.
  • Gąbki polerskie czarne są miękkie, więc sprawdzają się jedynie podczas prac końcowych. Stosowane są do rozprowadzania preparatów nabłyszczających.
  • Gąbki polerskie żółte to produkty o średniej twardości, które sprawdzają się podczas wygładzania powierzchni po agresywnym polerowaniu.
  • Gąbki polerskie czerwone charakteryzują się ponadprzeciętną wytrzymałością. Są one wykorzystywane podczas końcowego wykańczania lakieru.

Pamiętajmy o tym, że gąbki produkowane są przez różne marki. Istotnym jest, aby wybrać produkty wysokojakościowe – dobrą opcją jest np. gąbka polerska Farecla.

Czym jest futro polerskie?

Futro polerskie to produkt o ponadprzeciętnej mocy cięcia, który jednocześnie zapewnia optymalny poziom wentylacji. Jest on dedykowany do zgrubnego polerowania lakieru. Wełna naturalna doskonale odprowadza ciepło. Dzięki temu unikniemy ryzyka przypalenia karoserii podczas agresywnego usuwania głębokich rys i nierówności. Wadą jest fakt, że wykończenie powierzchni jest mniej atrakcyjne, niż podczas obróbki gąbkami polerskimi.