Kosmetyki samochodowe – na jakie warto się zdecydować?

Nawet stary i dość zaniedbany samochód można przy odrobinie wysiłku i odpowiednich kosmetyków doprowadzić do odpowiedniego stanu. Tymczasem wiele osób zapomina o tym, że kosmetyki samochodowe meguiars to nie tylko szampon do karoserii, ale różnorodne specyfiki do opon, szyb, felg czy tapicerki.

Rodzaje kosmetyków samochodowych

Tak naprawdę kosmetyki meguiars do samochodu podzielić można na kilka kategorii w zależności od ich przeznaczenia. Są to środki do karoserii, felg, szyb, opon, dachów kabrioletów, nielakierowanych listew, tapicerki i skóry, a także elementów plastikowych. Jeszcze inne produkty są przeznaczone do silnika.

Pielęgnacja karoserii

Do mycia karoserii służą przede wszystkim różnego rodzaju szampony i żele, które usuwają kurz, błoto i inne zanieczyszczenia. Niektóre z nich dodatkowo zawierają środki, które zapobiegają procesowi utleniania się lakieru. Dzięki temu kolor nie blaknie. Aby poprawić wygląd karoserii można zdecydować się również na preparaty konserwujące, a więc woski w formie płynu czy pasty. Chronią one skutecznie lakier przed osiadaniem na nim zanieczyszczeń oraz wypełniają płytkie rysy.

Pielęgnacja felg i opon

Do pielęgnacji opon służą specjalne spraye do usuwania brudu i zanieczyszczeń. Potem na felgi nakłada się specjalny wosk. Do wyboru są różnego rodzaju pianki, żele, pasty czy czernidła. Preparaty tego rodzaju nie tylko zapewniają gumie idealną czerń, ale i chronią opony przed pękaniem.

Listwy i zderzaki

Tego typu elementy można zabezpieczyć czernidłem lub specjalnym płynem, który tworzy na nich wodoodporną powłokę chroniąca przed brudem i niewielkimi uszkodzeniami.

Reflektory, szyby, lusterka – jak je pielęgnować?

Do czyszczenia tych elementów przeznaczone są płyny i pianki, które nie pozostawiają po sobie smug. Przy okazji skutecznie chronią przed brudem. Ciekawym rozwiązaniem jest też tzw. niewidzialna wycieraczka, która poprawia widoczność i bezpieczeństwo jazdy. Dzięki niej woda szybko się skrapla i błyskawicznie spływa z szyby, która szybko wysycha.

Jak czyścić wnętrze auta?

Do czyszczenia elementów plastikowych służą specjalne środki nabłyszczające. Z kolei tapicerkę tekstylną można umyć pianką czy szamponem. Warto przy tym zainwestować w specjalne nawilżane ściereczki, które pozwalają na szybkie usunięcie plam czy odcisków. Wyjątkowego traktowania wymaga z kolei tapicerka skórzana. Do jej pielęgnacji służą specjalne preparaty, w tym pasty UV, przydatne przede wszystkim w przypadku kabrioletów. W razie potrzeby zastosować można też specjalne perfumy.