samochód

Największe zagrożenia dla lakieru Twojego samochodu

Błyszcząca, pozbawiona rys karoseria to marzenie i cel każdego właściciela samochodu. O lakier trzeba jednak dbać, na co dzień czyha na niego wiele zagrożeń. Sprawdź, o czym pamiętać, zanim w ruch pójdą futra polerskie, włóknina ścierna czy mata szklana.

Co atakuje lakier samochodowy?

Lakier nie tylko zapewnia Twojemu samochodowi pożądany wygląd, ale również pomaga zabezpieczyć karoserię. Wszelkie rysy i ubytki wcześniej czy później doprowadzą do poważnych uszkodzeń. W przypadku niektórych pojazdów mikrorysy mogą pojawić się nawet przy oparciu się o samochód. Warto uważać nawet przy otwieraniu i zamykaniu drzwi, bo nieuważnie trzymany kluczyk również może stanowić groźną broń.

Zima wrogiem samochodu

Problemy z lakierem i karoserią są niemal nieuniknione także dlatego, że sprzyjają im warunki klimatyczne. W utrzymaniu idealnej karoserii nie pomaga przecież nawet zwykły deszcz, o śniegu i gradzie nie wspominając.

Spustoszenia może wyrządzić przede wszystkim zima. Pokrycie samochodu jest wtedy narażone na bezpośredni kontakt z solą, którą obficie posypywane są nasze drogi. Mieszanka używana przez drogowców może i rozpuszcza lód, ale ma fatalny wpływ na lakier samochodowy. Latem trzeba uważać również na ptasie odchody. Trudno ich uniknąć, ale jeśli nie zostaną usunięte z samochodu odpowiednio szybko, szkody będą widoczne.

Jak zapobiegać problemom z lakierem?

Nie wszystkich zagrożeń da się więc uniknąć, ale warto włożyć trochę wysiłku w zabezpieczenie samochodu. Zimą pomocne będzie regularne mycie w myjni bezdotykowej, by usunąć z karoserii niepożądaną sól. Ubytkom i rysom przeciwdziała także woskowanie, które ułatwia późniejszą pielęgnację karoserii.

Rdza największym przeciwnikiem karoserii

Twój samochód niedawno jeszcze cały lśnił, a dziś rano zobaczyłeś na nim brązowe rysy? Niestety, dopadła go rdza, czyli największy wróg samochodowej karoserii. To przypadłość, która wcześniej czy później dopadnie zapewne każdy pojazd. Dziś problemy z lakierem i karoserią pojawiają się już w coraz młodszych modelach samochodów. Niestety, producenci lakierują je coraz oszczędniej i pierwsze ubytki mogą pojawić się już po kilku latach.

Jak naprawić ubytki w karoserii?

Każdy lekarz powtarza, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Lakiernik mógłby powiedzieć to samo. Niektórym uszkodzeniom trudno jednak zapobiec. Co zrobić, gdy na karoserii pojawiają się rysy lub do pojazdu zaczyna dobierać się rdza?

W poprawieniu stanu karoserii na pewno pomoże polerowanie. Do tego będzie potrzebna polerka, gąbka polerska lub futro polerskie. Korozja atakuje przecież zwykle tam, gdzie wcześniej doszło do choćby minimalnych uszkodzeń karoserii czy odprysków. Samochody zaczynają rdzewieć w różnych miejscach, często jednym z pierwszych problemów z lakierem są brązowiejące nadkola. Gdy pojawiają się poważniejsze uszkodzenia, do ścierania rdzy może przydać się włóknina ścierna, która pozwoli oczyścić powierzchnię. Łataniem ubytków może się z kolei zająć mata szklana.